Socjalizacja psa – jak oduczyć psa agresji wobec innych psów?
Strona główna » Poradnik » Psy » Szkolenie »
Pies agresywny wobec innych psów to spory problem, z którym wiele osób nie potrafi sobie poradzić. Zwierzak podczas ulicznych bójek może wyrządzić sobie sporą krzywdę. Ponadto, istnieje duże ryzyko, że ucierpią również ludzie, którzy będą próbować rozdzielić czworonogi. Zastanawiasz się, jak wytresować psa, aby był on posłuszny oraz pozytywnie nastawiony do otoczenia? Do każdego przypadku należy podejść w sposób indywidualny. Niezwykle ważne jest to, aby uczyć pupila zasad już od najmłodszych lat. Trafił Ci się starszy osobnik, nad którym nie potrafisz zapanować? Dowiedz się, jak wychować dorosłego psa i rozważ skorzystanie z usług behawiorysty.
Jak przebiega socjalizacja szczeniaka?
Socjalizacja psa z innymi psami musi przebiegać stopniowo. Nie należy oczekiwać, że nasz pupil już od pierwszych dni zaakceptuje inne zwierzęta. Oczywiście szczenie uczy się podstawowych zachowań już od pierwszych dni życia, kiedy przebywa w otoczeniu matki oraz rodzeństwa. To właśnie wtedy zaczyna rozumieć, że agresywne zachowanie w stosunku do innych zwierząt sprawia im ból. Prawidłowy rozwój wymaga przebywania z suką oraz pozostałymi młodymi do 8-12 tygodnia życia. Zbyt szybie rozłączenie psa to ogromny błąd, który może nieść za sobą wiele problemów behawioralnych.
Hodowca ponosi dużą odpowiedzialność za rozwój szczeniaka. W dużej mierze to właśnie od niego zależy, jak będzie on zachowywał się w przyszłości. Niestety nie zawsze pies ma szansę być ze swoją rodziną tak długo, jak tego potrzebuje. Problem z socjalizacją bardzo często pojawia się u zwierząt ze schroniska, ale nie tylko. Przygarnięcie czworonoga jest zawsze sporą odpowiedzialnością.
Kiedy szczenię może wyjść na zewnątrz?
Jak już wspomniano, socjalizacja psa powinna rozpocząć się już od samego początku. Pies może wychodzić na zewnątrz dopiero po upływie około dwóch tygodni od ostatniego szczepienia na chorobę zakaźną. Może się zdarzyć, że zalecenia weterynarza będą inne – należy się do nich bezwzględnie stosować. Należy mieć świadomość, że układ immunologiczny potrzebuje czasu na to, aby zyskać odporność na poszczególne patogeny.
Szczeniak powinien być do przychodni weterynaryjnej wnoszony na rękach. Zadbajmy również o to, aby w poczekalni nie miał kontaktu z innymi zwierzętami, gdyż może się od nich zarazić. Ułatwione zadanie mają osoby posiadające własny ogród. Nie ma przeciwwskazań, aby szczeniak spędzał w nim czas, o ile tylko mamy pewność, że wcześniej nie znajdowało się w nim inne zwierzę nieznanego pochodzenia.
Od kiedy zacząć socjalizację z innymi psami?
Socjalizacja szczeniaka z innymi psami może rozpocząć się od momentu zakończenia podstawowych szczepień. Wiadomym jest, że na spacerze spotka się z wieloma osobnikami, a nie każdy z nich będzie do niego pozytywnie nastawiony. Najlepiej jednak, aby nasz pies miał kontakt ze zwierzętami, które znamy np. sąsiadów. Powinniśmy mieć pewność, że są one odrobaczone i zdrowe.
Niezwykle istotne jest to, aby nie dopuszczać szczeniaka do agresywnych psów. Nigdy nie mamy pewności, jak takie zwierzę zareaguje. Nie zapominajmy o tym, że pies w młodym wieku ma mnóstwo energii, co może być irytujące dla dorosłych czworonogów. Nie zawsze więc ich reakcja będzie pozytywna i zgodna z naszymi oczekiwaniami.
Socjalizacja psa z ludźmi
Wiadomym jest, że pies potrzebuje kontaktu z ludźmi. Bardzo często zwierzęta żyjące w samotności (np. na łańcuchu) wykazują zachowania agresywne. Już od pierwszych dni życia hodowca powinien oswajać szczenię. Oczywiście nie chodzi tutaj o przytulanie, a o dotyk, głos, a nawet samą obecność. Ważne jest, aby dla psa było to czymś normalnym. Wiadomym jest jednak to, że socjalizacja szczeniaka nie kończy się w momencie, gdy trafia on do nowej rodziny.
Musimy nauczyć psa zachowywania się w różnym otoczeniu. Przyzwyczajajmy go zarówno do obecności dzieci, jak i osób starszych. Powinien on przywyknąć do niesprzyjających warunków otoczenia np. w okolicy ścieżki rowerowej lub ruchliwej ulicy. Przed właścicielem zwierzęcia sporo pracy, a więc na psa powinniśmy zdecydować się tyle wtedy, gdy mamy pewność, że otoczymy go należytą opieką. Jednocześnie musimy zadbać o jego bezpieczeństwo.
Jak wygląda socjalizacja psa ze schroniska?
Socjalizacja psa dorosłego przebiega zupełnie inaczej, niż szczeniaka. Musimy mieć świadomość, że zwierzę bardzo często posiada traumy, które niosą za sobą wiele negatywnych skutków. Nierzadko są one przepełnione lękiem oraz strachem. W dużej mierze odpowiada za to przewlekły stres oraz frustracja. Jeśli pies jest agresywny wobec innych psów, to należy z dużą ostrożnością podejść do procesu socjalizacji. Powinien on mieć charakter stopniowy, gdyż w innym przypadku może dojść do tragedii. Czasami z socjalizacją zwierzaka można poradzić sobie samodzielnie, jednak dla wielu osób jest to zbyt trudne zadanie. W takiej sytuacji najlepiej skorzystać z pomocy behawiorysty, który wie, jak pracować z trudnymi przypadkami.
Nie można wykluczyć również tego, że zwierzę nie będzie akceptować innych psów lub kotów do końca swojego życia. W takiej sytuacji nie powinno ono trafić do domu, w którym znajdują się czworonogi. Zwykle już na etapie adopcji znamy problemy konkretnego osobnika, a więc możemy określić, czy jesteśmy w stanie zapewnić mu dogodne warunki bytowania. Na samym początku należy zbudować trwałą relację z psem. Musimy wykazać się nie lada cierpliwością oraz zrozumieniem. Ułożenie dorosłego psa jest o wiele trudniejsze, niż szczeniaka, który najczęściej trafia do nas „z czystą kartą”.
Kiedy zacząć socjalizację psa ze schroniska?
Socjalizacji psa ze schroniska nie należy uczyć zbyt wcześnie, ponieważ możemy osiągnąć skutki odwrotne do zamierzonych. Przede wszystkim musimy zapewnić zwierzęciu poczucie spokoju i bezpieczeństwa. Dobrą opcją jest wprowadzenie pewnej rutyny. Spacery powinny odbywać się o regularnych porach, a domownicy powinni poświęcać czworonogowi dostateczną ilość uwagi. Istotne jest to, aby nie czuł się on samotny oraz odtrącony.
Nie można jednoznacznie określić, kiedy jest najlepszy czas na socjalizację psa ze schroniska z innymi psami. Musimy bacznie go obserwować, a przede wszystkim do niczego nie zmuszać. Nasz pupil powinien sam wykazać chęć do kontaktu z innym czworonogiem. Zazwyczaj nieśmiało do niego podchodzi, jednak z czasem zyskuje coraz więcej odwagi. Problem zaczyna się w momencie, gdy na widok innego zwierzęcia reaguje agresją, której nie można opanować.
Dlaczego pies jest agresywny wobec innych psów?
Zastanawiasz się, jak oduczyć psa agresji do innych psów? Pierwszym krokiem jest określenie przyczyny takiego zachowania. Może mieć ona różne podłoża, a wiele zależy od tego, jak jest przeszłość czworonoga. W zdecydowanej większości przypadków agresja jest równoznaczna z obroną. Zwierzak czuje się zagrożony, a więc odczuwa potrzebę atakowania osobników znajdujących się w jego otoczeniu. Niektóre psy przyjmują postawę bierną. Najczęściej reagują ucieczką, ponieważ nie mają ochoty na konfrontację. Część zwierzaków zachowuje się jednak zupełnie inaczej – warczą, pokazują zęby i mają ochotę zaatakować.
Pozycja gotowości do ataków ma działać odstraszająco na zwierzęta znajdujące się w pobliżu. Wiadomym jest, że istnieje duża szansa na to, że pies rzuci się na „wroga”, który się nie wycofał. Możemy próbować odwrócić jego uwagę np. zaangażować w zabawę. Często bywa tak, że pomimo starań nie możemy zapanować nad pupilem, a więc należy zastanowić się, w jaki sposób rozwiązać ten problem. Najrozsądniej jest skorzystać z psiej terapii, ponieważ praca z profesjonalistą może przynieść wymierne rezultaty.
Oczywiście powodów agresji psa może być wiele. Nawet, jeśli nasz zwierzak nie ma trudnej przyszłości, to może nie tolerować innych czworonogów. Do najczęstszych przyczyn takiego zjawiska można zaliczyć m.in.:
- Bark tresury – wiadomym jest, że każdy pies powinien być przez nas tresowany, gdyż w innym przypadku nie będzie znał norm dobrego zachowania. Bardzo ważne jest to, aby nauczyć go reagowania na komendy oraz polecenia. Są one niezbędne w momencie zagrożenia, kiedy próbujemy poskromić zwierzaka. Niektórzy uważają, że szczeniak wychowa się sam, jednak nie jest to prawdą. Nie posiada on wiedzy na temat dobrego oraz złego zachowania. Nie zna również konsekwencji braku posłuszeństwa. Właściciel musi także nauczyć się właściwie reagować. Nie należy mówić „nie wolno”, a jednocześnie głaskać psa lub bawić się z nim. Jest to sprzeczny komunikat, który sprawia, że czworonóg nie wie, jak postępować.
- Brak szkoleń – dorosłe psy są ciężkie w „opanowaniu”. Właśnie dlatego dobrze jest rozważyć profesjonalne szkolenie, dzięki któremu nauka posłuszeństwa stanie się łatwiejsza. Oddanie zwierzęcia w ręce fachowców bywa najlepszą opcją, szczególnie jeśli mamy do czynienia z pupilem posiadającym trudną przeszłość. Wbrew pozorom nauka socjalizacji w szkółkach dla psów nie kosztuje majątku, a więc warto jest zapoznać się z ofertą.
- Przebywanie w otoczeniu agresywnych zwierząt – nawet najspokojniejszy pies może stać się agresywny, jeśli w jego otoczeniu znajdują się zwierzęta skłonne do ataku. Jest to zupełnie normalna reakcja na lęk oraz zagrożenie.
- Stosowanie kar cielesnych – bicie psa jest kategorycznie zabronione. Nawet, jeśli zachowuje się on niewłaściwie, to nie należy karać go klapsem lub przemocą. Zwierzak może utracić poczucie bezpieczeństwa, przez co coraz częściej będzie atakować nie tylko innych czworonogów, ale również ludzi. Pamiętajmy, że psy ze schroniska mają różną przeszłość i często doświadczyły już agresji. Ich problemy z socjalizacją mogą być tego następstwem.
- Lęk i strach – agresja nierzadko jest wywoływana lękiem oraz strachem. Pies może czuć się zagrożony nawet wtedy, gdy nie ma ku temu podstaw. Bywa tak, że zwierzak czuje się zestresowany w nowym środowisku. W takiej sytuacji również ciężko przewidzieć jego zachowanie.
- Obrona opiekuna – pies jest zwierzęciem lojalnym, a bezpieczeństwo opiekuna często staje się priorytetem. Być może w danej sytuacji zwierzę czuje, że jego żywiciel jest zagrożony.
Autor
Redakcja RankingKarm.pl